mails til Hjemmesiden

Hej alle

Der har været lidt kuk i mails til webmaster@fredensborgroklub de seneste par uger (?), så hvis du har mailet mig noget, jeg ikke har reageret på, er det sikkert fordi mailen er forsvundet i et sort hul. Det skulle virke nu...

Til hele klubben

Til hele klubben Jeg har nu trænet Cecille ca 1 1/2 år der har været mange ting som klubben og jeg ikke har været enige om Jeg har ønsket at få helt klar retnings line for hvad klubben ville med kaproning her drejer det sig om både . Penge . Opbakning . Være glade for at der måske kunne komme liv i kaproning Det har ikke været muligt desværre . Klubben kan ikke afsætte penge til kaproning Så jeg kan ikke forstå at man sætter værksted gulv til 50000kr højre end kaproning som muligvis kunne skabe lidt liv i klubben Jeg er nu kommet så langt at jeg ikke vil slås mere med klubben jeg er kommet dertil at jeg tror ikke klubben vil kaproning Og stopper som træner for Cecille og Casper Jeg ved ikke lige nu hvor Cecille vil ro det kommende år Med Venlig Hilsen Søren Eriksen

Kære Søren - kære alle

Kære Søren - kære alle andre medlemmer. Det er ærgerligt, at du standser som træner - du har lagt mange timer i det, Cecilie og Kasper har været meget glade for det, og det skal du have stor tak for på klubbens vegne. Men det er din beslutning, og den respekterer jeg naturligvis. Det undrer mig dog, at du forklarer dit stop som træner med, at klubben ikke vil kaproning. Jeg holdt et møde med dig i efteråret, hvor jeg fortalte dig, at bestyrelsen bakkede fuldt op om ungdomskaproningen, og så sent som i denne uge har jeg fortalt dig (efter at du igen havde spurgt, hvad klubben vil med kaproning), at : 1. Der er sat 12.000 kr af på budgettet for 2016 til ungdomskaproning, hvilket er 50 pct mere end det beløb, der blev brugt sidste år 2. Ungdomsafdelingen planlægger en 'sandkasse' for nye ungdomskaproere, med start ved ca 3 kaproninger i årets løb, for at få flere unge til at interessere sig for kaproning. Der er frivillige trænere på plads til dette arbejde. 3. Jan NP og Søren H har lovet at koordinere tilmeldinger, transport m.v for at sikre logistikken bag de unges aktiviteter. 4. Der er møde i kaproningsudvalget den 19. januar, hvor alle øvrige praktiske spørgsmål vedr. de unge bliver aftalt, herunder hvem, der træner hvilke roere hvornår. (Dette møde er/var du inviteret til, dels som medlem af udvalget, dels i din egenskab af træner). Det er muligt, at du mener, at dette ikke er et tilstrækkeligt tilbud til de unge roere i FR. Det er jeg uenig i. Jeg synes, at vi gør, hvad vi kan med de muligheder og ressourcer, økonomisk og menneskeligt, vi råder over. Mange hilsner Ulla/ formand

Hej Sanne

Hej Sanne Kan du sætte det ind på klubsiden Hilsen Søren